O GÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ?

“O GÜNDEN BU GÜNE NE DEĞİŞTİ?”
Bir asirdan fazladir 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyoruz. Buna rağmen kadınların haklarında, taleplerinde hala çok bir şey değişmedi.
Bugün ekonomik ve sosyal hayatta, iş yaşamında, politikada ve çeşitli meslek gruplarında başarıyla özdeşmiş kadınlarımızı gördükçe gurur duyuyoruz. Diliyoruz ki bu kadınlarımızın sayısı daha da çoğalsın. Biliyoruz ki kadının eli değdikçe dünya güzelleşecek, daha yaşanabilir daha huzurlu ve mutlu bir hal alacaktır.
Ancak kadınlarımız bir çok alanda sorunlarıyla var, açmazlarıyla var, kronik dertleriyle var. Oysa ki kadın ‘haklarıyla’ kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, bilinci ve erdemi çürümüş toplumsal yozlaşmayı da beraberinde getirir.
Kadın ailenin ve toplumun temel taşıdır.Kadınların toplumsal hayatın her alanında eşit ve adil şekilde temsili muhakkak sağlanmalıdır.
8 Mart Dünya Kadınlar Gününde verilen mesajların samimiyetini sözlerin gücünde değil; icraatlerin gerçekleşmesinde aramalıyız.
Sağlık sektöründe ailesinden çocuğundan uzak, 7/24 nöbetlerde şefkatli elleriyle şifa dağıtan kadın sağlık çalışanlarımıza maalesef halen pozitif bir ayrımcılık yapılmadı. Bir çok kurumda kreş sorunu çözülmedi. Şiddetle ilgili ciddi adımlar atılmadı. Özlük ve mali iyileştirmeler tam anlamıyla yapılmadı.
Kadınlar gününde dünyaya baktığımızda ise maalesef ki Emperyalist güçler Doğu Türkistan’da ve Filistin’de kadın çocuk demeden yürekleri yakan vahşi müdahalelerini kanlı göz yaşlarımızla izliyoruz. insanlığımızdan utanıyoruz. Dünya bugün o kadınların sesini duymuyor, müdahale için adım atamıyorsa, yıkılsın dünya diyoruz.
Gün dolayısı ile Şehitlerimizin ve Gazilerimizin kıymetli anneleri, eşleri başta olmak üzere sağlık sektöründe şifa dağıtan kadın meslektaşlarımızın ve hayatımızın her alanında sevgi, şefkat ve fedakarlığın sembolü olan, toplumumuzun en önemli yapı taşı olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.
Ayşe Gölçek
Genel Baskan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir