Genel Başkanımız Adıyaman 12 Mayıs Hemşireler Günü Mesajında ‘Boş Vaadler Bizleri Yıprattı!’

Şehit Gazi Sen Sağlık Genel Başkanı Ahmet Adıyaman 12 Mayıs Hemşireler Günü Münasabetiyle ilgili Bir Mesaj Paylaştı.

Adıyaman mesajında:

Öncelikle Ülkemizin her köşesinde “Önce İnsan” diyerek, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, gayret ve sevgi ile mesleğini icra eden değerli hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü kutluyorum.

Şeyh Edebali’nin “insanı yaşat ki devlet yaşasın, İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışının ete kemiğe büründüğü hizmet alanı sağlıktır.

Sağlık çalışanları ve özellikle sayıları yetersiz olan hemşirelerimiz  bugüne kadar çok büyük fedakârlıklarla bu yükü  omuzlarında  taşıdılar. Bu fedakârlık artık karşılıksız bırakılmamalıdır.

 

Özelikle covit pandemisi döneminde çalışma ortamlarında onlarca mesleki riski göze alarak çalışan, hemşirelerimizi, sağlık çalışanlarımızı, ruhen, bedenen ve sosyal açıdan güçlendirecek adımlar atılmalıdır.

 

Ne yazık ki sağlık çalışanları pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayan kesim oldu.

 

Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner sermaye ile ekonomilerinde çok ciddi kayıplar yaşadılar.

 

Alkışların yerine hakların verilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamamıza rağmen sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı ve maalesef verilen sözler boş vaadlerden öteye gidemedi.

 

Şehit Gazi Sen Sağlık olarak sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir döneme ihtiyaç olduğunu ifade ediyoruz. Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz.

 

Ücretlerin reel olarak artması için ek zammın yanı sıra  ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesinin önemini bir kez daha vurguluyoruz.

Ekonomik hakların yanı sıra sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır. Vekil ebe hemşire, sözleşmeli sağlık çalışanı, 4B gibi istihdam modelleri terk edilmelidir. Kamuda bu istihdam modelleri ile görev yapan tüm çalışanların kadroya geçirilmesi ve tek çatı altında toplanması şart olmuştur.

Biz öneriler sunuyoruz, çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz.

Hemşire arkadaşlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmesini, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.

Hemşirelik, tüm tıpta olduğu gibi bilgiyi, sanatı ve merhameti birlikte içeriren profesyonel bir meslektir. Hak ettikleri değeri vermek boynumuzun borcudur.

Sehit Gazi Sen Sağlık Ailesi olarak tüm hemşirelerimizin bu özel günlerini tebrik ediyor, ebediyete intikal eden sağlık çalışanlarımıza rahmet diliyoruz.

Hemşireler gününüz kutlu olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir