DÖNER SERMAYE YÖNETMELİĞİ HAKKANİYETLİ DEĞİL

DÖNER SERMAYE YÖNETMELİĞİ HAKKANİYETLİ DEĞİL
Şehit Gazi Sen Sağlık Genel Başkanı Ahmet Adıyaman Gelir Dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti. Adıyaman “Aradaki fark kabul edilebilir gibi değil yönetmelik yeniden revize edilmelidir.” dedi. Adıyaman yaptığı açıklamada: ”
Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ek ödeme yönetmeliği sendikamızın mevzuat birimi ve hukuk departmanı tarafından detaylı olarak incelenmiştir.
Yönetmelikte sabit ek ödemenin yanına taban ödeme ve teşvik ek ödemesi getirilmiştir. Taban ödemeleri meslek mensupları arasında 10 bin -250 TL orantısız bir şekilde dağıtılmıştır.
Yönetmelik hekimlerimiz için memnuniyet vericidir. Oysa sağlık çalışanlarımızın %80’nini oluşturan hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknikeri gibi sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan ve THS, GİH, YHS gibi sınıflarda görevli olarak bakanlığa bağlı sağlık kurumlarında görev yapan personeller için belirlenen taban ödeme ücretlerinin 800-250 TL arasında olması son derece trajikomiktir.
Bu personeller için belirlenen taban ödemelerin hem hakkaniyet açısından hem de günümüz enflasyon oranlarında oldukça düşük rakamlar olduğu görülmektedir.
Sadece taban ücretleri olsun diye belirlenen bu rakamların mutlak suretle günümüz şartlarına uygun revize edilmesi şarttır.
12 Ağustos 2022’de Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğini yapmış olduğumuz değerlendirmede pek çok açıdan kabul edilebilir bulmuyoruz.
Yoksulluk sınırı üstünde emekliliğe yansıyan tek kalem maaş çağrımızı sayın yetkililere bir kez daha iletiyor ve bu konuda finansal çalışmalar yapmaya davet ediyoruz.
Şehit Gazi Sen Sağlık ailesi olarak sağlık çalışanlarımızın aleyhindeki düzenlemeleri sağlık bakanlığıyla diyalog ve resmi yazışmalarla, ilgili hukuki süreçlerle titizlikle yürüteceğiz.
Tüm Kamuoyuna saygıyla duyurulur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir