ARSLAN:  “MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIZ” 

ARSLAN:  “MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN BAŞVURU YAPACAĞIZ”
Şehit Gazi Sen Sağlık genel sekreteri Cihat Arslan 9 günlük bayram tatili kararının ardından sağlık çalışanlarımızın özellikle nöbet ücretleri konusunda bir paradoks yaşadıklarını ifade etti.
Arslan yaptığı açıklamada ” Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olacağının müjdesini verdi. Bu durum mesai usulü çalışan memurlar arasında sevinç yaratırken özellikle sağlık çalışanlarımız arasında mesai ücretlerinin hesaplanmasıyla ilgili polemiği de beraberinde getirdi.
Ramazan Bayramı tatili 9 gün belirlenip pazartesi ve salı günlerine idari izin verilmiştir.
Nöbet usulü çalışan Hekim ve sağlık çalışanları idari izin günleri aylık çalışma saatinden düşülmediği için mağduriyet yaşamaktadırlar.
Sağlık sektöründe şu an uygulanan yönetmelikte aylık çalışma saati 141 saat olarak hesaplanmaktadır. Eğer idari izinler aylık çalışma saatinden düşülseydi aylık çalışma saati 128 saat olup hekim ve sağlık çalışanlarının 13 saat fazla mesai zararı oluşmuyacaktı. Bu zararın maddi karşılığı ise Uzman hekimler de 1.570,61 TL sağlık çalışanlarında ise 981,66 TL’dir.
Bu konuda ki mağduriyetin giderilmesi için başta Sağlık Bakanlığı, YÖK, Adli Tıp Kurumu ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığına resmi başvurumuzu yaparak mağduriyetlerin giderilmesini ve de başka idari izinler de aynı sorunun yaşanmaması adına yeni yönetmeliğin oluşturulmasını isteyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir