ADIYAMAN ‘’ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK MAAŞLARA YANSITILMALIDIR’’

ADIYAMAN ‘’ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK MAAŞLARA YANSITILMALIDIR’’

Şehit Gazi sen Sağlık genel Başkanı ahmet Adıyaman  ‘’ Yüksek enflasyon karşısında memur maaşları günden güne erimektedi. Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılmalıdır. Yüksek vergi dilimi ise %15’de sabitlenmelidir.’’ dedi.  Basına verdiği demeçte Adıyaman şöyle devem etti:

Ne yazık ki artık yüksek enflasyon hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Bu şartlar altında aylık gerçekleşen enflasyon rakamları yıllık olarak yapılması planlanan maaş artışlarından bile fazla olabiliyor. Bu yılın tamamı için memur ve emekli maaşlarına kümülatif olarak %15 zam yapılması kararlaştırıldı ama iki ayda gerçekleşen enflasyon %16,4 oldu. Yani daha maaş zammına 4 ay varken memur ve emekliler henüz almadığı zammın bile gerisine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Şubat 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi  12.671,58 lira olarak belirlendi.

Şubat ayı asgari geçim endeksi rakamlarına bakıldığında bir önceki aya göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin %6,5 çalışan tek kişinin açlık sınırının ise bir önceki aya göre %5,62 oranında ciddi bir yükseliş yaşadığını görmekteyiz.

Bir ailenin aylık harcamaları yalnızca geçtiğimiz ay 773,5 lira arttı. Bu ise kamu görevlilerimize yapılacak yıllık zam oranını bile aşan bir enflasyonla karşıya kaldığımızın bir göstergesidir.

Bu durum mutlak surette telafi edilmelidir. Enflasyonun ciddi artış yaşadığı bu dönemde mağduriyeti gidermek için yılın altıncı ayını beklemeden her ay ortaya çıkan enflasyon farkının maaşlara yansıtılması ve aylık olarak mahsuplaşılması yönündeki talebimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Yılın ikinci ayında maaşlarımızdaki erime devam ederken, Şehit Gazi Sen Sağlık Ailesi  olarak ek zam yapılmasını,  yüksek vergi dilimlerinin biranönce %15 de sabitlenmesini  ve aylık mahsuplaşmanın maaşlarda  yaşanan bu erimeye bir nebze olsun durduracağına inanıyorum.

Sağlık çalışanı artık söz verilmesini değil biran önce icraatle  taleplerinin  hayata geçirilmesini istiyor. Acilen gerekli adımların atılması çağrımızı bir kez daha  yineliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir